حضور عضو هیأت علمی دانشکده علوم ریاضی در میزگرد

"حضور عضو هیأت علمی دانشکده علوم ریاضی در میزگرد بررسی دلایل عدم کسب رتبه تک رقمی دانش آموزان خراسان رضوی در آزمون سراسری دانشگاه ها "
" بنیانگذار شهر ریاضی : کنکور، امتحان نیست یک مسابقه است"
دکتر مجید میرزا وزیری، استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد و بنیانگذار شهر ریاضی به دعوت خبرگزاری ایرنای خراسان رضوی در میزگردی که با موضوع بررسی دلایل عدم کسب رتبه تک رقمی توسط دانش آموزان خراسان رضوی در آزمون سراسری دانشگاه ها در روز یکشنبه 22 مرداد در دفتر این خبرگزاری برگزار شد، حضور یافت.
در این میزگرد دکتر علی گنجعلی، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد و  نماینده تام الاختیار سازمان سنجش آموزش کشور در استان خراسان رضوی، دکتر مرتضی کرمی دانشیار گروه آموزشی علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد، رضا صابری معاون آموزش متوسطه اداره ‌کل آموزش و پرورش و دکتر سمیه عسکریان رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی آموزش و پرورش خراسان رضوی شرکت داشتند.

دکتر میرزاوزیری در این نشست با تاکید بر نقش اثر گذار رسانه ها در زمینه کنکور گفت: رسانه ها اغلب در مقطع اعلام نتایج کنکور به آسیب شناسی می پردازند در حالی که باید در طول سال هم این مباحث طرح شود.
استاد دانشکده علوم ریاضی افزود: به اندازه کافی در حوزه آموزش و پرورش آسیب شناسی شده است و به طبیب حاذقی نیاز است که درمان را آغاز کند نه تفتیش را.
وی گفت: کنکور، امتحان نیست بلکه یک مسابقه است زیرا در امتحان یک نمره صفر تا بیست وجود دارد و چنانچه به شکل عادلانه و معقول برگزار شود با نتیجه آن می توان دانش آموز و دانشجو را سنجید.
وی اظهار کرد: اما در کنکور افراد رتبه بندی می شوند و دانش آنها سنجیده نمی شود.
وی ادامه داد: کنکور، آئینه تمام نمای نظام آموزشی ما نیست و فقط افراد را به یک ترتیبی مرتب می کند.
میرزاوزیری گفت: برگزاری آزمون و تکیه بر آن چیز خوبی نیست زیرا تمام ویژگی های افراد را از آنها می گیرد.
وی افزود: روش شناسایی ما در کنکور نیز نادرست است زیرا به دانش آموز می گوییم اگر جمع امتیازهایش در تمام دروس به حد نصاب برسد وارد مدارس تیزهوشان یا دانشگاه می شود.
وی اظهار کرد: در کنکور نیز اگر کسی در همه درسها 50 تا 60 درصد سوالات را درست پاسخ دهد رتبه خوب کسب می کند اما اگر دانش آموزی صد درصد سوالات یک درس را پاسخ صحیح بدهد و بقیه را پاسخ صحیح ندهد، رتبه ای کسب نمی کند.
وی ادامه داد: بدین ترتیب در نظام کنکور استعداد کشی می کنیم به این معنی کسی که در یک رشته عمیق شده موفق نمی شود اما کسی که از هر رشته ای مقداری دانش کسب کرده موفق می شود.
وی گفت: در کنکور امسال شهرهای تربت حیدریه و یزد نتایج خوبی گرفته اند لذا ما اگر دنبال دلیل هستیم نباید به دنبال دلیل کشوری باشیم به عنوان مثال، بی انگیزگی یا نبود شغل مناسب، دلیل کشوری است اما دلیل شهر ما چیست؟ چرا دانش آموزان یزدی و تربتی که این بی انگیزگی ها و نا امیدی از اشتغال را نیز دارند رتبه خوب کسب می کنند اما دانش آموزان بقیه نقاط کشور نه؟

2121

آمار سایت

امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
کلی
۹۹
۳۵۲
۹۹
۸۳۶
۲۱۲۹
۳۸۸۲
۱۴۲۶۰۲

tel